Ano, davy turistů se zde nevyskytují ještě dodnes. Proto je dovolená tady oázou poklidu. Naše místo se nalézá na balkánském poloostrově. Obklopuje ho hranice s Černou Horou, Kosovem, se Severní Makedonií a s Řeckem. Západní část leží na pobřeží Jaderského moře. Takže již jistě víte, o které zemi je řeč. Že ne? Tak dobrá, poslední nápověda, po které si budou jisti alespoň křížovkáři. Hlavním městem je Tiraná. Ano, řeč je o Albánii. Ale ne té na Kavkaze.
Pokud máte rádi hory, tak zde si jich užijete. Vlastně jsou zde dvě velká pohoří a to Albánsko – řecké, a pak ještě Dinárské pohoří. U těchto se nacházejí velká jezera a to Skadarské, Ohridské, a Prespanské. A když už jsme u vody, vykoupat se můžete, mimo jiné samozřejmě, i v největší řece Drin.
Ale necháme zeměpisu a podíváme se, co zde v případě vaší návštěvy budete jíst.
Tak jistě to budou plody moře. Ty dostanete všude a na mnoho způsobů. A také pizzu, ta je zde údajně nejlepší na světě hned po Itálii. Hlavní jsou zde také dvě jídla, a totavë kosi (pečené jehně s jogurtem) a patëllxhanët mbushur (plněné lilky). Vše připravováno z čerstvých surovin. Můžete vyzkoušet, co vám bude chutnat lépe. Pokud ani to ani ono, zkuste ještě fëgesë, nebo perime në scarë a uvidíte.
K pití je zde káva na mnoho způsobů a spousty druhů. A nyní přichází na řadu věc nejpodařenější. Totiž tolik slavná rakije. Pokud nevíte oč jde, tak vězte, že je to pálenka. Z ovoce. Jakéhokoli ovoce. Nevěřte tomu, že jen z vína. Prostě ze všeho. Stejně jako slivovice u nás. Zde koupíte rakiji nejvíce rovněž ze švestek, ale také z právě vína. Mívá kolem čtyřiceti procent, ale domácí je silnější. Pokud jste nikdy neměli tu čest pít něco podobného, dávejte veliký pozor. Je to pití dobré, ale i zákeřné.
Na závěr ještě dvě místa, které má pod palcem Unesco a to je Butrint a Gjirokastra. Milovníci historie mají návštěvu obou povinně. Tak hezké zážitky.