Není vůbec jednoduché se v dnešní době nestresovat. Ačkoli si můžete na internetu přečíst spoustu pouček o tom, jaký negativní vliv má stres na vaše zdraví a fungování v běžném životě, málokdo vám poradí, jak se stresem opravdu účinně zatočit.
Jednoduché to není – řekněme si narovinu – je potřeba se především věnovat sám sobě a naslouchat svému tělu a své mysli.
Existuje však několik jednoduchých cviků, které můžete provádět během dne (některé kdekoli a jiné raději pouze doma) a které jsou velmi účinné pro akutní odstranění příznaků chronického stresu nebo rozčilení z každodenních povinností a tlaku na vaši psychiku. A které to jsou?
Otevřená pozornost
Posaďte se na židli a vnímejte prostor v místnosti. Seďte rovně, nechte oči otevřené a dívejte se upřeně nejdříve před sebe. Poté (bez toho, aniž byste otáčeli hlavou) vnímejte prostor za vámi, napravo i nalevo. Zkuste si představit, že jste jeho součástí a že obklopuje vaše tělo. Potom se zaměřte na jednotlivé části těla ve spojení s prostorem. V rámci sezení na židli se znovu dívejte kolem sebe a představujte si, že se vaše tělo rozpíná směrem ke zdem. Rozpíná se směrem ke stropu, k podlaze, v každém směru, až zaplní celou místnost. V průběhu celého cvičení nezapomeňte na pravidelné dýchání.
Lahvové dýchání
Máte-li obecně u cviků problém se zklidněním dechu, můžete si uvědomit, že máte v těle láhev, která má dno ve vašem břiše a ústí nahoru, až do hrdla ve vašem krku. V rámci dechového anti-stresového cvičení si zkuste představovat, že při nádechu postupně naplňujete láhev vaším dechem a při výdechu ji naopak postupně vyprazdňujete.
Uvolnění střeva
Vzhledem k tomu, že stres má velký vliv i na trávení a zejména střeva jsou velmi citlivá na to, co se nám děje, je potřeba umět je uvolnit. Docílíme toho pravidelnými nádechy do břicha, přičemž je potřeba stáhnout přímý břišní sval, chvíli podržet a poté vydechnout. Totéž lze provést pro šikmé břišní svaly – v mysli se vždy při dýchání zaměřujte na konkrétní sval.