Když závada jde opravit
Sestavit stolní počítač není tak obtížné, zvládne to každý trochu šikovný nadšenec, který si zjistí, jaké komponenty k sobě pasují, a jakou výslednou konfiguraci s nimi získá. Samotná mechanická práce pak obnáší hodinu až dvě, kdy se přišroubuje základní deska i s procesorem a chladičem CPU do skeletu počítačové skříně a osadí se paměťovými moduly, pevnými disky, případně grafickou kartou, pokud není integrovaná, a dalšími prvky v PCI slotech. V průběhu jednoho dne tak máme k dispozici výkonný stroj, který je připraven k instalaci operačního systému a k dalším záležitostem.
Stolní počítače oplývají více výhodami vůči přenosným laptopům, zejména tím, že se vadný díl snadno vymění za jiný. A dokonce existuje i možnost, že v případě např. závady základní desky se vymění v PC servisu v Kolíně CSSKM pouze vadná součástka a není nutné kvůli tomu kupovat desku novou.
Výkon versus nostalgie
Jestliže si necháte sestavit stolní počítač nadčasový, s výkonem, který předčí svou dobu, bude pak velmi pravděpodobné, že v případě hardwarové závady nebudete chtít investovat do celého nového stroje, ale raději se obrátíte na servis, aby vyměnil jen vadný díl. Vyjde to levněji a s menšími starostmi i vzhledem k tomu, že bude možné ponechat operační systém nainstalovaný na pevném disku, protože původní konfigurace zůstane beze změny.
Dalším důvodem, proč se vyplácí servisovat počítače, je nostalgie. K výpočetní technice mají někteří z nás vztah podobný, jako ke svým miláčkům různí sběratelé, milovníci veteránů nebo vyznavači starožitného nábytku. Loučit se s počítačem, který nás provázel životem třeba patnáct, dvacet let není pro někoho snadné a stále jsou mezi námi lidé, co mají doma funkční X86 modely, které jste mohli spatřit např. ve filmu „Slunce seno erotika z roku 1991. V té době se počítače na trhu nabízely za neuvěřitelných devadesát tisíc korun.