Quinoa, aneb Merlík, je obilovina, v našich končinách poměrně málo známá, koupíte ji obvykle ve specializovaných prodejnách, a řada lidí se s ní dosud nesetkala, anebo dokonce ani neví, že vůbec existuje. Zvláště starší generace, zvyklá na stávající systém stravování a nákup surovin, vkládá do nákupního košíku housky, rohlíky, bagety a chléb, a mnohdy si ani neuvědomuje, že zrovna Quinoa má mnohem vyšší výživný potenciál, je lépe stravitelná, a především nezatěžuje organismus lepkem. Obsahuje také vyvážený poměr vlákniny vůči ostatním složkám, takže podporuje správné vyměšování, a přispívá velice efektivně jako prevence vůči chorobám trávicího traktu.
Návrat k přirozenému stravování je asi ten nejobtížnější krok, který většina populace západní Evropy v souvislosti s potravinami podniká. Supermarkety se totiž předhání v nabídce surovin i hotových jídel v přilehlých restauracích, kde se podávají jako příloha v lepším případě brambory, v tom horším knedlíky a těstoviny z bílé pšeničné mouky.
Bílá mouka z vyšlechtěné pšenice, zbavená vlákniny, téměř bez živin, to nemá se zásady správné výživy nic společného. Quinoa naopak do této kategorie patří právem, i když se k nám dováží až z daleka, např. z Jižní Ameriky.
Proč si ji dopřát častěji
Nízký glykemický index – o obsahu vlákniny jsme již hovořili, dalším plus této obiloviny je pomalé vstřebávání složitých cukrů (sacharidů), což je pro každého z nás (nejen pro diabetiky) zásadní. Brání se tím inzulinovým výkyvům, které přetěžují slinivku břišní, a tím párem i celý trávicí proces.
Je výborně stravitelná – každou obilovinu (celozrnnou) před vařením namáčejte do vlažné vody s lžičkou citronové šťávy nebo jablečného octa, tím se započne klíčící proces, eliminuje se kyselina fytová a další antinutriční látky, a lépe se všechny živiny zužitkují. Quinoa patří spolu s rýží k nejlépe stravitelným obilovinám, a lze ji doporučit lidem zdravým i nemocným, jako součást dietního režimu. A Quinoa cena? Na to, jak nám může být prospěšná, je velmi nízká.