Betonový plot v Ostravě je moderní a poměrně vkusný způsob oplocení pozemku, kdy máme poměrně v brzké době dostatek soukromí a odstínění od okolní zástavby, silnice, chodníku, parkoviště, skladů a dalších ploch, které nemáme zájem z vlastní parcely pozorovat. Právě rychlost výstavby je jedním z významných ukazatelů, proč je o tuto technologii zájem, jde totiž v jistém slova smyslu o stavebnici, kde není nutné uplatnit metodu mokrého zdění s maltou, lepidly či tmely, ale postačí pouze plot poskládat do sebe pomocí drážek na okrajích sloupků.
Každý ze sloupků má drážky dvě, s výjimkou sloupků krajních, drážky jsou dostatečně hluboké, aby udržely ploché desky ve svislé poloze, a jsou-li sloupky dobře zabetonovány do země (cca 80 cm hluboko), celá stěna pak snadno odolává i velmi nepříznivým povětrnostním vlivům.
Jak se zdá, tento popis může vyvolat dojem, jak snadné řešení máte před sebou, a že stačí zajít do stavebnin, objednat potřebný počet dílů, nechat si je dovézt na paletách a začít s výstavbou svépomocí. Může to tak být, ale někdy je výhodnější nechat plot postavit zkušenými odborníky. Proč?
Výkop otvorů pro sloupky může být namáhavý – pamatujte, že budete-li stavět plot kolem celé zahrady, např. o rozměrech 20 x 30 metrů, budete potřebovat 46 sloupků, a to už vyžaduje značnou fyzickou námahu při ručních výkopech. Můžete si na ně pronajmout mechanizaci, ale to už se finančně téměř vyplatí práce na klíč.
Desky jsou těžké – sloupky váží něco kolem třiceti kilo, což je pro dvě osoby až dost, ale desky váží více, jak dvojnásobek této hmotnosti, a chcete-li je zvedat do výšky přes dva metry, budete potřebovat kladkostroj nebo autojeřáb. Opět další mechanizace, kdy je na zvážení, zda raději nevolit výstavbu na klíč s pojištěním i se zárukou na provedenou práci.
Materiál vám musí někdo složit z auta – už víte, čím budete skládat na paletách desky a sloupky? Máte k dispozici paletizační ruční nebo vysokozdvižný vozík či traktůrek? Pokud ne, je to další mechanizace a další peníze navíc.