Krásné zimní dny lákají spoustu z nás, abychom vyrazili do lesa, podívat se na stopy zvířat a užít si trochu klidu. A při té příležitosti si vezmeme do batohu krmivo pro divoká zvířata. Dobré úmysly jsou mnohdy korunované špatným výsledkem. I tak, může dopadnou nadšení milovníků zimních vycházek. Češi s radostí nosí do krmítek a krmelců pochoutky, které sice zvířata milují a velice rychle i sežerou, avšak může se jim z nich udělat zle. Takový případ může skončit i smrtí zvířete. Co tedy zvířatům nosit a co ne?
Pečivo
Pečivo je velice oblíbené na nošení do lesa, je však naprosto nevhodné. Především pro srnce, jeleny, daňky ale i další obyvatele lesa je velice nebezpečné. Přežvýkavci totiž neumí strávit lepek, který pečivo obsahuje. Zvíře si to však samozřejmě neuvědomí, ale i z mála může mít veliké bolesti a může i zemřít. Nenoste tedy do krmelců žádné pečivo, ani sladké, jako je třeba vánočka, cukroví nebo perníčky.
Ovoce a zelenina
Vysoká zvěř má ráda ovoce i zeleninu ale neměli by tvořit hlavní složku jejich stravy. Noste jen nezávadné ovoce, nepřemrzlé a bez plísně či hniloby. Ovoce a zeleninu tedy nenoste v moc velkém množství, aby se jimi zvěř nepřejídala a rozdělte je na více míst, aby je nesežralo jen pár zvířat v jednom krmelci.
Co zvířatům prospěje
Veškeří přežvýkavci si nejvíce pochutnají na seně. Nasušit můžete klidně i vojtěšku, jetel, bylinky či maliní. Pokud nemáte k dispozici seno, pak můžete donést klidně žaludy, bukvice, obilí, kukuřici a malé množství hrachu. Vždy ale dbejte na to, abyste dobrůtky nenechávali jen v jednom krmelci a rozdělte je na více míst. Zvířata se tak nepřecpou pouze jednou složkou potravy.
Pokud máte možnost, domluvte se na nošení krmení do lesa s místním lesním hospodářem, který vám určitě poradí co kam nosit. Má totiž přehled o tom, kde se jaká zvířata nachází a co jim ve stravě chybí či přebývá.