Bazénová filtrace je základní příslušenství u každé nádrže určené pro koupání. Její součástí je nejčastěji křemičitý písek.
Filtrační písek však není obyčejný stavební materiál, je speciálně upraven tak, aby měla všechna zrnka požadovanou velikost (frakci) a zároveň ostré hrany. Do bazénové filtrace se využívá obvykle velikost zrn mezi 0,6 a 1,2 mm. Po určité době se však filtrační médium musí vyměnit, vlivem pravidelného průtoky vody dochází k omílání hran a k jejich obrušování, čímž se po několika letech výrazně sníží filtrační schopnost. Nejčastěji jde o interval dvou koupacích sezón, po nichž se musí písek do filtrace nahradit novým.
Kam se starým pískem
Použité filtrační médium najde uplatnění i poté, co poslouží svému původnímu účelu.
Trávník a záhony – travnaté ploše prospívá, jestliže promísíte vrstvu zeminy s jemnozrnným pískem, a právě ten filtrační je pro takové účely ideální. Příliš velké oblázky podporují tvorbu drnů, naopak jemná zrnka půdu prokypří a provzdušní a trávník pak lépe roste a snáze přijímá živiny i z atmosférických srážek.
Akvária a terária – Chov plazů a akvarijních ryb vyžaduje přípravu podloží či substrátu a pro akvarijní rostliny http://www.dumazahrada.cz/zahrada/24890-kam-v-byte-umistit-pokojove-rostliny-aby-se-jim-dobre-darilo/ se využívá právě zrnitý písek. A právě tato jemná zrnitost podporuje růst rostlin. Doporučuje se použitý písek do filtrace umístit do spodní části akvária. Do terárií je využitelný pro všechny druhy plazů nebo hmyzu (pavouky, štíry, šváby).
Stelivo – pokud máte doma kočky, fretky a jiné drobné šelmy, můžete si vypomáhat i tímto způsobem. Zrnka písku se dobře mísí s bentonitem a podobnými materiály steliva na bázi jílu.
Stavební činnosti – drobná frakce je výhodná při utěsňování spár v zámkové či ploché dlažbě a v dalších stavebních činnostech, jako je dláždění chodníků z kamenů, betonový potěr, příprava betonové směsi pro oplocení a pro základové stavby různých přístřešků, altánů, garážových stání a pergol.