Ano, skutečně se tato bylinka může podílet na léčení některých alergií. Může se například jednat o kopřivku, ale také pomáhá i u senné rýmy, která je v současnosti tolik rozšířená. Ale asi nejhlavnější použití této bylinky je využití na onemocnění jater, je to proto, že semena ostropestřce, tedy ostropestřec drcený, jsou odborníky považována za vůbec nejlepší rostlinný lék na játra. Nejsou to jen játra, účinky této bylinky se podílí na léčení některých jiných nemocí trávicího ústrojí a dokonce léčí i naše žlučníky.
Samozřejmě, že to není všechno, nejen, že zvyšuje tvorbu žluči a používá se na léčení, které jsou spojené s poruchou krevního oběhu, ale uvádí se, že může působit i proti horečkám. Navíc má tato bylinka i podpůrné účinky, a to v případě, že chceme držet dietu. Některé výzkumy dokonce uvádějí, že její užití zmírňuje negativní účinky, které doprovázejí chemoterapii. Jak se drcená semena používají ke konzumaci? Právě to, že jsou semena této bylinky rozdrcená, můžeme plně využít láky, které jsou v nich obsažené.
Jejich konzumace může být i za studena, ale také uvařené jako čaj. Jedna čajová lžička směsi se použije na 200 ml vody. Ale tato drcená semena ostropestřce nezaléváme vroucí vodou, tak jak jsme zvyklí u jiných bylinek, ale je vaříme v tom uvedeném množství vody, tedy 200 ml, asi pět minut, poté je asi dvacet minut necháme vyluhovat. Čaj můžeme z této bylinky užívat dvakrát za den. Podle bylinkářů, tedy odborníků na léčivé rostlinky, by se měl čaj z ostropestřce mariánského sladit pouze medem. Protože je tato rostlina velmi dekorativní, je také pěstována v zahrádkách. Je velmi statná, vysoká může být až dva metry, je vlastně bodlákovitou rostlinou s tuhými ostnatými listy, s bílými klikatými skvrnami. Své okolí zaujme i svým červenofialovým nebo bílým květenstvím. Vyžaduje na pěstování slunné místo a půdu s trochou vápna.