Pokud se týká výplat, které nejednou berou naši zaměstnanci, vždy se mi vybaví ona známá hádanka. Kterou tu nyní zmíním a věřím, že mi tu bude pro jednou odpuštěno ono jedno nepatřičné slovo.
Zkrátka a dobře: Je to dlouhé a na konci je hovno. Co to je? Přece výplatní páska.
Zkrátka a dobře je u nás docela dost lidí, kteří vykonávají své zaměstnání, za které dostávají výplatu, jež v nich rozhodně nemůže vyvolávat záchvaty nadšení a radostné ovace. A zatímco je tomu tak obvykle proto, že jsou zkrátka některé profese špatně honorované, nejednou má člověk takový pocit rozčarování i jenom proto, že tápe v pojmech. Když se totiž někdo uchází o zaměstnání, je mu pochopitelně sděleno i to, jakou mzdu bude pobírat. Ovšem tato je uvedena jako hrubá mzda, tedy jako to, co zaměstnavatel svému zaměstnanci nabízí. A k člověku nakonec tato suma nedoputuje, protože dříve, než se z ní stane mzda čistá, kterou skutečně dostane zaměstnanec takzvaně na ruku, jsou z ní strženy zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmu.
Takže se obvykle vydělá o poznání méně, než kolik činí ona slíbená hrubá mzda. A to neznalého (a klidně i znalého) člověka dokáže často pořádně namíchnout. Jenže se s tím nic nenadělá, protože stát si zkrátka strhne to, co chce, a obrany proti tomu není.
A aby se podobnému zklamání zaměstnance předešlo, určitě přijde vhod, když se použije při zjištění pojmu hrubá mzda kalkulačka Kalkulačka čisté mzdy a člověk tak po zadání minima relevantních údajů zjistí, kolik z této sumy skutečně dostane.
Jistě, využitím takové kalkulačky si nikdo platově nepolepší, ale zví aspoň to, za co mu bude souzeno žít. Takže je na realitu připraven, anebo zavčasu změní zaměstnání, které ho finančně neuspokojuje, za jiné, výhodnější.
Takže má taková internetová kalkulačka nesporně svůj smysl. I když výsledek, který ukáže, nejednou nenadchne.